Wyróżnienie dla ks. Tadeusza Jarzębaka

Wyróżnienie dla ks. Tadeusza Jarzębaka

Podczas uroczystych obchodów 10. rocznicy wpisu zabytkowego kościoła pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej na listę UNESCO, nastąpiło oficjalne otwarcie sezonu turystycznego w Małopolsce. Imprezie towarzyszyły wydarzenia związane z trwającymi XV Małopolskimi Dniami Dziedzictwa Kulturowego. Wręczono też Nagrody im. Mariana Korneckiego.

Wyróżnienie w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski w 2013 r. otrzymał ks. Tadeusz Jarzębak – proboszcz łapanowskiej parafii. Uzasadniając nagrodę podkreślono szczególną opiekę i troskę o zabytkowy kościół pw. św. Bartłomieja w Łapanowie oraz inicjowanie wielu prac budowlanych i konserwatorskich służących zabezpieczeniu tego drewnianego zabytku, w tym aktywne ratowanie świątyni po powodzi w 2010 r.

W latach 2000-20013 w wyniku starań ks. Tadeusza Jarzębaka przeprowadzono wiele konserwatorskich i renowacyjnych prac, mających na celu ratowanie i odnowienie zabytkowego kościoła parafialnego. Większość z nich wykonano przy udziale dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1  2    3

Tekst: Mirosław Drożdż

Zdjęcia Damian Polek, Mirosław Drożdż