Historia

Sięgając pamięcią do scholii, która jako pierwsza funkcjonowała w naszej łapanowskiej parafii, należy wspomnieć rok 1988. W tym właśnie roku około trzydzieści dziewczynek zaczęło spotykać się, aby przy akompaniamencie gitary śpiewać piosenki oazowe. W niedługim czasie, schola ta zaczęła śpiewać na Mszach Świętych w kościele. Opiekunem tejże scholii była śp. pani Felicja Nowak, a prowadzącą – ówczesna licealistka – Marzena Kluba. Po czterech latach śpiewu, w 1991 roku, schola zakończyła swoją działalność.

Minęło aż sześć długich lat zanim w Łapanowie powstała kolejna schola. Był to rok 1997, kiedy do łapanowskiej parafii, jako młody wikary, przyszedł ksiądz Bogusław Borek. Z wielkim zapałem i entuzjazmem przystąpił do tworzenia scholii, która później została nazwana „Perełki Niepokalanej”. W początkowym okresie, ksiądz Bogusław sam przygrywał dziewczynkom na gitarze, ale już po kilku miesiącach do scholii dołączyło trzech muzyków: Grzegorz Patalita, Tomasz Janik i Mariusz Mrożek, których w kolejnym roku zastąpili: Marek Sobczyk i Wiesiek Węglarz. Marek i Wiesiek wraz z księdzem uczyli dziewczynki śpiewu na kilka głosów. W niektórych piosenkach tych głosów było aż cztery. Ponadto, Marek zajmował się aranżacją piosenek i robił do nich podkłady muzyczne, natomiast Wiesiek, od strony technicznej czuwał nad sprzętem i nagłośnieniem a także pisał teksty piosenek. W scholii nazywany był „Poetą”.

Schola „Perełki Niepokalanej” rozkwitała i z roku na rok rosła w siłę  – w najlepszym okresie, w scholii śpiewało aż 120 dziewczynek w różnym wieku, od małych, pięcioletnich szkrabów aż do licealistek. Organizowane przez księdza Borka wyjazdy na różne koncerty i festiwale, na których schola odnosiła wiele sukcesów, a także wyjazdy wypoczynkowe podczas ferii i wakacji oraz wycieczki sprawiały, że dziewczynki chętnie wstępowały w szeregi scholii, aby śpiewając dla Pana Boga dobrze się bawić i przyjemnie spędzać czas.

Podczas pięciu lat funkcjonowania scholii pod opieką ks. Borka, zostały nagrane aż cztery płyty: „Śpiewaj Panu nową Pieśń”, „Wielka radość”, „Wiem, że jesteś” i płyta z kolędami, które rozchodziły się nie tylko wśród naszych parafian, jak przysłowiowe świeże bułeczki. Z pewnością wielu z nas ma te płyty wśród swoich zbiorów do dnia dzisiejszego.

W roku 2002 schola „Perełki Niepokalanej” żegna swojego wspaniałego opiekuna i moderatora – księdza Bogusława Borka. Opiekę nad scholą przejmuje ksiądz Krzysztof Marcjanowicz, który bardzo stara się podjąć wysoko postawioną poprzeczkę swojego poprzednika.

Kolejne lata przynoszą częste zmiany nie tylko wśród dziewczynek śpiewających w scholii, ale także wśród opiekunów i osób prowadzących. W roku 2004 odchodzi ksiądz Marcjanowicz, a w jego miejsce opiekę nad scholą przejmuje ksiądz Marcin Papiż. W roku 2005 scholę opuszcza Wiesiek Węglarz, rok później  Marek Sobczyk, którego przy nagłośnieniu zastępuje Jarosław Węglarz. Pod tą opieką schola  funkcjonuje aż do roku 2010, kiedy po odejściu księdza Papiża, opiekę duszpasterską nad scholą przejmuje ksiądz Wojciech Leśniak, a opiekę muzyczną – pani Bożena Ciszek – Mickoś. Rok 2012 przynosi kolejne, duże zmiany: od września, księdza Leśniaka zastępuje ksiądz Grzegorz Zastawny, a z początkiem grudnia, z pracy ze scholą rezygnuje pani Mickoś. Przed świętami Bożego Narodzenia, na prośbę księdza Proboszcza Tadeusza Jarzębaka, pracę ze scholą od strony muzycznej podejmują Marzena Palka i Marek Sobczyk. Wspólnie z księdzem Grzegorzem starają się, aby dziewczynki, które zdecydowały się wstąpić w szeregi scholii „Perełki Niepokalanej” dobrze się w niej czuły, chętnie przychodziły na spotkania a także rozwijały się muzycznie i czerpały radość ze śpiewu dla Pana Boga, bo w myśl słów św. Augustyna: „Śpiewać pięknie Bogu, to znaczy śpiewać z radością”.