Pogrzeb

Katolicki pogrzeb to ostatnie pożegnanie zmarłego połączone z serdeczną modlitwą za jego duszę.

pogrzeb1Przychodząc do kancelarii parafialnej należy przynieść odpis aktu zgonu oraz zaświadczenie stwierdzające, jakie sakramenty zmarły przyjął przed śmiercią. Formalności związane z miejscem pochówku należy załatwić u p. Grabarza. Powiadomić należy także p. Kościelnego i p. Organistę.
Rodzina powinna dołożyć starań, aby pogrzeb miał naprawdę religijny charakter. Dlatego wypada, by najbliższa rodzina w czasie mszy pogrzebowej przystąpiła do komunii świętej ofiarując ją w intencji zmarłego (do spowiedzi należy przystąpić wcześniej).

Przed pogrzebem (w zakrystii) rodzina, przyjaciele i sąsiedzi mają możliwość zamawiania mszy świętych za zmarłego – zamówione msze święte ksiądz ogłosi w czasie pogrzebu. Jest to zwyczaj pożyteczny dla zmarłego, gdy zamiast kwiatów zamawiana jest msza święta za jego duszę.

W każdy piątek listopada, a w pozostałe miesiące w każdy I-szy piątek, odprawiana jest w naszym kościele parafialnym msza święta za zmarłych wypominanych.