W Łapanowie oddali „Serce dla Filipin”

W dniu Święta Trzech Króli, 6 stycznia, w kościele parafialnym w Łapanowie trwała akcja „Serce dla Filipin” połączona z koncertem kolęd i pastorałek „Zaśpiewajmy kolędę”. Celem przedsięwzięcia była pomoc dla ofiar tajfunu, który w 2011 r. nawiedzając Filipiny, doprowadził do śmierci półtora tysiąca mieszkańców tego kraju.

Podczas Mszy świętych w łapanowskim kościele, w ciągu całego dnia kazania głosili Ojcowie ze Zgromadzenia Księży Sercanów, opowiadając o wyjątkowo trudnej sytuacji kraju, w którym stacjonują ich jednostki misyjne. O godz. 16 rozpoczął się koncert kolęd i pastorałek, w którym wzięły udział zespoły muzyczne z gminy Łapanów oraz zaproszeni goście. Wystąpili: Warsztat Terapii Zajęciowej z Łapanowa, Kapela ludowa „Łapanowianie”, Chór parafialny z Łapanowa, Schola „Perełki Niepokalanej” z Łapanowa, Chór Szkoły Muzycznej I st. w Sobolowie, Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta Sobolów, Zespół muzyczny EKG z Bochni oraz Schola „Cud” z Kierlikówki. Po godz. 19 jako gwiazda wieczoru zaśpiewał Tomek Kamiński z zespołem, który zaprezentował kolędy ze swojego autorskiego repertuaru, kończąc niezapomnianym przebojem „Ty tylko mnie poprowadź”.

Między występami zostało odtworzone połączenie telefoniczne z sercańską wioską na Filipinach, w której tego dnia wyjątkowo mocno kibicowano łapanowskiej akcji.

Równolegle z koncertem, w podziemiach kościoła parafialnego można było napić się kawy i zjeść coś słodkiego w kawiarence prowadzonej przez Księży Sercanów, którzy zaprezentowali także stoisko z eksponatami oraz filmami z misji.

W czasie, gdy rodzice słuchali kolęd w kościele, dzieci zostały pod opieką przedszkolanek z Przedszkola „Bajkowa Kraina”, które zorganizowało „Kącik dla Malucha” połączony z loterią fantową i wieloma atrakcjami dla najmłodszych.
Celem niedzielnej akcji było wsparcie duchowe i materialne dla ofiar tajfunu Sen Dong, który w 2011 roku pochłonął 1,5 tys. ofiar śmiertelnych i zniszczył dobytek setek tysięcy ludzi na Filipinach. Dzięki zebranym w Łapanowie środkom możliwe będzie wybudowanie jednego z 600 domów, które powstaną w „Wiosce Matki Bożego Miłosierdzia”, przeznaczonej dla ofiar kataklizmu.
To już drugie przedsięwzięcie o podobnym charakterze w Łapanowie. W ubiegłym roku w czasie akcji „S.O.S. dla Afryki” mieszkańcy włączyli się w budowę szkół w afrykańskim Czadzie.
Organizatorem koncertu i akcji było Stowarzyszenie PRO-aktywni, wśród współorganizatorów znaleźli się: parafia pw. św. Bartłomieja w Łapanowie, Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego, Urząd Gminy oraz Centrum Kultury Gminy Łapanów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jego Eminencja ks. kard. Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski, a patronat medialny wszystkie największe media w Małopolsce. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER – działanie 412 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.