Kolędowanie i akcja „Nasz Skarb – Nasza Duma”

6 stycznia w nowym kościele parafialnym pw. Redemptor Hominis w Łapanowie odbędzie się koncert kolęd i pastorałek pt. „Zaśpiewajmy kolędę” połączony z akcją „Nasz Skarb – Nasza Duma”, której celem jest zbiórka funduszy na remont drewnianego, zabytkowego kościoła w Łapanowie. Do wspólnego kolędowania i udziału w akcji zaprasza, jak co roku stowarzyszenie Pro-Aktywni i parafia Łapanów.

Jako gwiazda kolędowego wieczoru wystąpi związany z Krakowem poeta i pieśniarz Paweł Orkisz, który ok. godz. 19:45 zaprezentuje swój autorski repertuar świąteczny. Wcześniej na scenie pojawią się m.in. chóry, schole, orkiestra dęta, kapela ludowa oraz przedstawiciele osób niepełnosprawnych z gminy Łapanów, a także zaproszeni goście.

Przez cały dzień, w ramach akcji „Nasz Skarb – Nasza Duma”, w nowym kościele w Łapanowie prowadzona będzie kampania informacyjna na temat zabytkowej świątyni. W podziemiach wyświetlane będą slajdy ukazujące etapy remontu kościoła, sprzedawane pamiątki i materiały dotyczące tego miejsca. Ofiary uzbierane w ciągu całego dnia zostaną przeznaczone na odnowienie jednego z bocznych ołtarzy.

Po sukcesie minionych edycji koncertu, których celem była pomoc potrzebującym z najdalszych zakątków światach (w 2012 r. akcja „SOS dla Afryki” i w 2013 „Serce dla Filipin”), tym razem zbiórka służy wsparciu remontu zabytkowego XVI-wiecznego kościoła pw. św. Bartłomieja w Łapanowie.
Świątynia dotkliwie ucierpiała w czasie powodzi, która nawiedziła miejscowość w 2010 roku. Zniszczeniu uległa drewniana posadzka oraz ławki, zostały także naruszone słupy, na których opiera się konstrukcja.

Do dzisiaj, dzięki staraniom proboszcza parafii ks. Tadeusza Jarzębaka, udało się od podstaw wykonać kamienną posadzkę, zabezpieczyć konstrukcję kościoła oraz odrestaurować ołtarz główny.

W 2009 r., w trakcie prac fundamentowych odkryto kryptę ze szczątkami dawnych łapanowskich włodarzy i ich rodzin. Po zabezpieczeniu została ona udostępniona dla zwiedzających. Będzie można ją oglądać również 6 stycznia.

Organizatorem i pomysłodawcą akcji jest stowarzyszenie Pro-Aktywni z Łapanowa, które od kilku lat wspiera lokalne inicjatywy społeczne oraz parafia pw. św. Bartłomieja. Współorganizatorami są: Urząd Gminy oraz Centrum Kultury w Łapanowie.

kol2014

Program koncertu:

16:00 Chór Szkoły Muzycznej z Sobolowa
16:15 Schola „Perełki Niepokalanej” z Łapanowa
16:30 Schola parafialna z Tarnawy
16:45 Strażacka Orkiestra Dęta z Tarnawy
17:00 Niepubliczne Przedszkole „Bajkowa Kraina”
17:15 Warsztat Terapii Zajęciowej z Łapanowa
17:30 Chór Seniora z Łapanowa
17:45 Zespół „Gaudium” z Niegowici
18:00 Kapela Ludowa „Łapanowianie”
18:15 Chór parafialny z Łapanowa